  • SR595E104MAR
SR595E104MAR
advertisement
Manufacturer No:
SR595E104MAR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR595E104MAR
Description:
100nF 50V Ceramic Capacitor 20% -56/+22% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
SR595E104MAR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -56/+22% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    10°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    100nF
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    Z5U
  • Size Code
    2012
  • Height
    5.08mm
  • Width
    5.08mm