  • SR595E224ZARTR1
SR595E224ZARTR1
advertisement
Manufacturer No:
SR595E224ZARTR1
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR595E224ZARTR1
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
SkyCap® SR 0.22μF Ceramic Capacitor -20% +80% Z5U 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm 10°C~85°C Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR595E224ZARTR1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    10°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SkyCap® SR
  • Size / Dimension
    0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Z5U
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    3.175mm
  • Lead Pitch
    7.62mm
  • Lead Spacing
    0.300 7.62mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.300 7.62mm