  • SR597C472KAATR1
SR597C472KAATR1
advertisement
Manufacturer No:
SR597C472KAATR1
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SR597C472KAATR1
Package:
Radial
Datasheet:
SR597C472KAATR1
Description:
SkyCap® SR 4700pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 2801
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SR597C472KAATR1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SkyCap® SR
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Lead Pitch
    7.62mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.300 7.62mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    3.175mm
  • Height Seated (Max)
    0.300 7.62mm