  • SR731JTTD6R80F
SR731JTTD6R80F
advertisement
Manufacturer No:
SR731JTTD6R80F
HK JDW NO:
430-SR731JTTD6R80F
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 6.8Ohm, 1%,
Quantity:
In Stock : 50
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
SR731JTTD6R80F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    6.8Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    1.41V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Voltage - Rated AC
    1.41V
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Temperature
    70°C