  • SR731JTTDR191F
SR731JTTDR191F
advertisement
Manufacturer No:
SR731JTTDR191F
HK JDW NO:
430-SR731JTTDR191F
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 191mOhm, 1%,
Step5Bar-code shipping tag
SR731JTTDR191F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Weight
    2.012816mg
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    191mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    1.41V
  • HTS Code
  • Power Rating
    200mW
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Working Voltage
    0.2185V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    450μm
  • Length
    1.6mm