  • SRE6603-221M
SRE6603-221M
advertisement
Manufacturer No:
SRE6603-221M
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SRE6603-221M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRE6603-221M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRE6603-221M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    SRE6603
  • Size / Dimension
    0.260Lx0.175W 6.60mmx4.45mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Silver/Nickel/Gold (Ag/Ni/Au)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    4.45mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    220mA
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    220μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    770mOhm Max
  • Max DC Current
    220mA
  • Frequency - Self Resonant
    6MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    40 @ 100kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • Current - Saturation
    100mA
  • Q Factor
    40
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    220mA
  • RMS Current (Irms)
    220mA
  • Height
    2.92mm
  • Height Seated (Max)
    0.115 2.92mm