  • SRN3010-150M
SRN3010-150M
advertisement
Manufacturer No:
SRN3010-150M
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SRN3010-150M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRN3010-150M
Description:
FIXED IND 15UH 800MA 612 MOHM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRN3010-150M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Resin
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2006
  • Series
    SRN3010
  • Size / Dimension
    0.118Lx0.118W 3.00mmx3.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    3.1mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    800mA
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    15μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    612mOhm Max
  • Max DC Current
    800mA
  • Frequency - Self Resonant
    30MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    11 @ 2.52MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    11
  • Current - Saturation
    500mA
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    800mA
  • RMS Current (Irms)
    800mA
  • Height
    1mm
  • Height Seated (Max)
    0.039 1.00mm