  • SRN6045-1R0Y
SRN6045-1R0Y
advertisement
Manufacturer No:
SRN6045-1R0Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SRN6045-1R0Y
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRN6045-1R0Y
Description:
FIXED IND 1UH 4.2A 13.9 MOHM SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRN6045-1R0Y
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.236W 6.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    6.2mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    4.2A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    1μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    13.9mOhm Max
  • Max DC Current
    4.2A
  • Frequency - Self Resonant
    50MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    15 @ 7.96MHz
  • Current - Saturation
    8.5A
  • Inductance Tolerance
    30%
  • DC Current
    4.2A
  • RMS Current (Irms)
    4.2A
  • Height
    4.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.177 4.50mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Steel
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C