  • SRP7050TA-6R8M
SRP7050TA-6R8M
advertisement
Manufacturer No:
SRP7050TA-6R8M
HK JDW NO:
103-SRP7050TA-6R8M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRP7050TA-6R8M
Description:
BOURNS SRP7050TA-6R8M Surface Mount Power Inductor, SRP7050TA Series, 6.8 H, 5.5 A, 8.5 A, Shielded, 0.0515 ohm
Step5Bar-code shipping tag
SRP7050TA-6R8M
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    2015
  • Series
    SRP7050TA
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.260W 7.30mmx6.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
  • Current Rating
    5.5A
  • Inductance
    6.8μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    51.5mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    18MHz
  • Q @ Freq
    15 @ 100kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    15
  • Current - Saturation
    8.5A
  • Case/Size Code
    2626
  • Inductance Tolerance
    20%
  • RMS Current (Irms)
    5.5A
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm