  • SRR0603-681K
SRR0603-681K
advertisement
Manufacturer No:
SRR0603-681K
Manufacturer:
Bourns, Inc.
HK JDW NO:
103-SRR0603-681K
Package:
0603
Datasheet:
SRR0603-681K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRR0603-681K
  • Package / Case
    0603
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Tolerance
    10%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Inductance
    680 μH
  • Test Frequency
    0.796MHz
  • Max DC Current
    120mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    13
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    10.5Ohm
  • Inductance-Nom (L)
    680 µH
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 0.796 MHZ
  • Self Resonant Frequency
    3.5MHz
  • Height
    3.3mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    6.5mm