  • SRR1205-331KL
SRR1205-331KL
advertisement
Manufacturer No:
SRR1205-331KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SRR1205-331KL
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRR1205-331KL
Description:
Quantity:
In Stock : 697
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRR1205-331KL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SRR1205
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.500W 12.70mmx12.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    13mm
  • Current Rating
    540mA
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    330μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.34Ohm Max
  • Max DC Current
    540mA
  • Frequency - Self Resonant
    2MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    7 @ 796kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    7
  • Current - Saturation
    880mA
  • Q Factor
    7
  • Case/Size Code
    5050
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    540mA
  • Height
    5.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm