  • SRR1210-1R0Y
SRR1210-1R0Y
advertisement
Manufacturer No:
SRR1210-1R0Y
HK JDW NO:
103-SRR1210-1R0Y
Datasheet:
SRR1210-1R0Y
Step5Bar-code shipping tag
SRR1210-1R0Y
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2008
  • Series
    SRR1210
  • Size / Dimension
    0.472Lx0.472W 12.00mmx12.00mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    12.5mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    11A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    1μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    6mOhm Max
  • Max DC Current
    11A
  • Frequency - Self Resonant
    85MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    10 @ 7.96MHz
  • Current - Saturation
    16.5A
  • Case/Size Code
    4747
  • DC Current
    11A
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm