  • SRR1210A-390M
SRR1210A-390M
advertisement
Manufacturer No:
SRR1210A-390M
HK JDW NO:
103-SRR1210A-390M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRR1210A-390M
Description:
BOURNS SRR1210A-390M Surface Mount Power Inductor, AEC-Q200 SRR1210A Series, 39 H,20%, Shielded, 0.066 ohm, 4.2 A
Step5Bar-code shipping tag
SRR1210A-390M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    SRR1210A
  • Size / Dimension
    0.472Lx0.472W 12.00mmx12.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
    Shielded
  • Current Rating
    4.2A
  • Inductance
    39μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    66mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    4.5MHz
  • Q @ Freq
    16 @ 2.52MHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    3.5A
  • Inductance Tolerance
    20%
  • RMS Current (Irms)
    4.2A
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm