  • SRS-1-1.005
SRS-1-1.005
advertisement
Manufacturer No:
SRS-1-1.005
Manufacturer:
Bivar Inc.
HK JDW NO:
100-SRS-1-1.005
Package:
Datasheet:
Description:
Standoffs & Spacers Screw Spacer 1.005in PVC Grey
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRS-1-1.005
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Material
    PVC
  • Series
    SRS
  • Feature
    Self Retaining
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Round Spacer
  • Color
    Gray
  • Gender
    Female, Female
  • Screw Thread
    #4
  • Threaded/Unthreaded
    Unthreaded
  • Length
    25.527mm
  • Length - Overall
    1.005 25.53mm
  • Diameter - Outside
    0.250 (6.35mm) 1/4
  • Diameter - Inside
    0.107 (2.72mm)
  • Between Board Height
    1.005 25.53mm