  • SRU3028A-220Y
SRU3028A-220Y
advertisement
Manufacturer No:
SRU3028A-220Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SRU3028A-220Y
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRU3028A-220Y
Description:
Inductor Power Shielded Wirewound 22uH 30% 100KHz 18Q-Factor Ferrite 600mA 335mOhm DCR Automotive T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRU3028A-220Y
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    SRU3028A
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.130W 3.50mmx3.30mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Shielding
    Shielded
  • Depth
    3.5mm
  • Current Rating
    600mA
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    22μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    335mOhm Max
  • Max DC Current
    600mA
  • Frequency - Self Resonant
    15MHz
  • Q @ Freq
    18 @ 2.52MHz
  • Current - Saturation
    620mA
  • Inductance Tolerance
    30%
  • DC Current
    600mA
  • RMS Current (Irms)
    600mA
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm