  • SS-10-16NP-LE
SS-10-16NP-LE
advertisement
Manufacturer No:
SS-10-16NP-LE
Manufacturer:
Nidec Copal Electronics
HK JDW NO:
184-SS-10-16NP-LE
Package:
Datasheet:
SS-10-16NP-LE
Description:
Switch Rotary SP6T 6 Extended Shaft PC Pins 0.1A 5VDC Plastic Bag
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SS-10-16NP-LE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Body Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    SS-10
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    6
  • Voltage - Rated
    5VDC
  • Voltage - Rated DC
    5V
  • Pitch
    0.100 2.54mm Full
  • Packing Method
    BAG
  • Orientation
    Vertical
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    100mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Breadth
    10 mm
  • Actuator Type
    Rotary with Shaft
  • Circuit
    SP6T
  • Contact Current(DC)-Max
    0.1A
  • Sealing
    WATERPROOF
  • Electrical Life
    500 Cycles
  • Throw Configuration
    SP, SP6T
  • Max Voltage Rating (DC)
    5V
  • Switch Type
    ROTARY SWITCH
  • Index Angle
    22.5 deg
  • Number of Switch Sections
    1
  • Washable
    Yes
  • Actuator Level
    Raised
  • Length
    0.393 10.00mm
  • Body Height
    7mm
  • Height Above Board
    0.535 13.59mm