  • SS075Q100F070P1A
SS075Q100F070P1A
advertisement
Manufacturer No:
SS075Q100F070P1A
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-SS075Q100F070P1A
Package:
Datasheet:
Description:
SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SS075Q100F070P1A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -25°C~75°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    SS
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Current Rating (Amps)
    100mA AC
  • Current Rating
    100mA
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Round (Pin Plunger)
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Mechanical Life
    1,000,000 Cycles
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Operating Force
    70gf
  • Pretravel
    0.014 (0.35mm)
  • Operating Position
    0.276 (7.0mm)