  • SS12P4S-M3/86A
SS12P4S-M3/86A
advertisement
Manufacturer No:
SS12P4S-M3/86A
HK JDW NO:
884-SS12P4S-M3/86A
Datasheet:
SS12P4S-M3/86A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SS12P4S-M3/86A
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    800μA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    600mV @ 12A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    12A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    280A
  • Output Current-Max
    4.4A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    600mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    30V
  • Average Rectified Current
    12A
  • Number of Phases
    1
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    30V
  • JEDEC-95 Code
    TO-277A
  • Capacitance @ Vr, F
    750pF @ 4V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    280A