  • SSB-LXB100SRW
SSB-LXB100SRW
advertisement
Manufacturer No:
SSB-LXB100SRW
HK JDW NO:
454-SSB-LXB100SRW
Package:
Datasheet:
SSB-LXB100SRW
Description:
LED LT BAR 4CHP LOW-INT RED DIFF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SSB-LXB100SRW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Shape
    RECTANGULAR
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Color
    Red
  • Power Rating
    100mW
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Number of Contacts
    8
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Operating Supply Voltage
    1.7V
  • Configuration
    Bar - Single, SIP
  • Current
    30mA
  • Viewing Angle
    160°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    20mA
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    2.03mm Dia
  • Forward Voltage
    1.7V
  • Luminous Intensity
    80 mcd
  • Millicandela Rating
    80mcd
  • Wavelength - Peak
    660nm
  • Character Width
    19.05mm
  • Height
    6.1mm
  • Width
    4.86mm