  • SSCMRRN010NDAA3
SSCMRRN010NDAA3
advertisement
Manufacturer No:
SSCMRRN010NDAA3
HK JDW NO:
384-SSCMRRN010NDAA3
Package:
8-SMD, J-Lead, Dual Ports, Same Side
Datasheet:
SSCMRRN010NDAA3
Purchasing and Inquiry
SSCMRRN010NDAA3 Overview
As a convenience, this transducer is included in 8-SMD, J-Lead, Dual Ports, Same Side. It is recommended that the transducer temperature be set to -40°C~85°C in order to ensure reliable performance. It is possible for the transducers to work with a supply voltage of 3.27V~3.33V. A connection of the 8 pins is required to make the transducers operate correctly. This transducer has a maximum pressure range of 0.361 Psi. In the case of nominal supply current 2.1mA, the transducers can operate normally.
SSCMRRN010NDAA3 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: 8-SMD, J-Lead, Dual Ports, Same Side
Operating Temperature: -40°C~85°C
8 Pins
TruStability? SSC series
Operating Pressure: ±0.36PSI (±2.49kPa)
Operating Supply Voltage: 3.3V
SSCMRRN010NDAA3 Applications
  • Watches
  • Mobile Phones
  • Vertical velocity monitoring
  • General Purpose
  • Air movement control
  • Handsets such as mobile phones, tablet PCs, GPS devices
  • Altimeters
  • Indoor/Outdoor Navigation (dead-reckoning, floor/elevator/step detection)
  • Dry air system pressure, process controls and automation
  • Drones ( e.g. flight stability, height control)
Step5Bar-code shipping tag
SSCMRRN010NDAA3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2011
  • Series
    TruStability® SSC
  • Feature
    Amplified Output, Temperature Compensated
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Board Mount
  • Voltage - Supply
    3.27V~3.33V
  • Output
    0.33 V ~ 2.97 V
  • Termination Style
    SMD (SMT) Tab
  • Body Length or Diameter
    13.35mm
  • Body Breadth
    10 mm
  • Output Type
    Analog Voltage
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Nominal Supply Current
    2.1mA
  • Number of Bits
    14
  • Accuracy
    ±0.25%
  • Response Time
    1000 μs
  • Operating Pressure
    ±0.36PSI (±2.49kPa)
  • Pressure Type
    Differential
  • Port Style
    Barbed
  • Port Size
    Male - 0.08 1.93mm Tube Dual