  • SSL-LX4673GD-LA20
SSL-LX4673GD-LA20
advertisement
Manufacturer No:
SSL-LX4673GD-LA20
HK JDW NO:
454-SSL-LX4673GD-LA20
Description:
LED GREEN DIFF RECT 4MMX7MM T/H
Step5Bar-code shipping tag
SSL-LX4673GD-LA20
    2
  • Weight
    4.535924g
  • Shape
    RECTANGULAR
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    6.15mm Lx3.65mm W
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Green
  • Number of Functions
    1
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.2V
  • Viewing Angle
    100°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    20mA
  • Current - Test
    20mA
  • Lens Style
    Rectangle with Flat Top
  • Luminous Intensity
    6 mcd
  • Lens Transparency
    Diffused
  • Number of LEDs
    1
  • Dominant Wavelength
    565 nm
  • Height
    6.8mm