  • SSL-LX5093GD-12V
SSL-LX5093GD-12V
advertisement
Manufacturer No:
SSL-LX5093GD-12V
HK JDW NO:
454-SSL-LX5093GD-12V
Description:
LED GREEN DIFFUSED T-1 3/4 T/H
Step5Bar-code shipping tag
SSL-LX5093GD-12V
    2
  • Weight
    4.535924g
  • Published
    2006
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Green
  • Number of Functions
    1
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    12V
  • Viewing Angle
    60°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    12mA
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    5mm T-1 3/4
  • Luminous Intensity
    20 mcd
  • Lens Transparency
    Diffused
  • Wavelength - Peak
    565nm
  • Number of LEDs
    1
  • Diameter
    5mm
  • Height
    8.6mm
  • Length
    12.7mm
  • Width
    38.1mm