  • SSL-LX5093ID-12V
SSL-LX5093ID-12V
advertisement
Manufacturer No:
SSL-LX5093ID-12V
HK JDW NO:
454-SSL-LX5093ID-12V
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 14777
Step5Bar-code shipping tag
SSL-LX5093ID-12V
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
    Radial
  • Number of Pins
  • Published
    2012
    2
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Red
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    12V
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    12mA
  • Lens Size
    5mm T-1 3/4
  • Luminous Intensity
    20 mcd
  • Lens Transparency
    Diffused
  • Wavelength - Peak
    635nm
  • Number of LEDs
    1
  • Height
    8.6mm