  • SSL-LX5093YD-125
SSL-LX5093YD-125
advertisement
Manufacturer No:
SSL-LX5093YD-125
HK JDW NO:
454-SSL-LX5093YD-125
Step5Bar-code shipping tag
SSL-LX5093YD-125
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Published
    2007
  • Color
    Yellow
  • HTS Code
  • Subcategory
    Visible LEDs
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.1V
    SINGLE COLOR LED
  • Current - Test
    20mA
  • Lens Size
    5mm T-1 3/4
  • Luminous Intensity
    30 mcd
  • Lens Transparency
    Diffused
  • Wavelength - Peak
    585nm
  • Forward Current-Max
    0.03A
  • Forward Voltage-Max
    2.8V
  • Diameter
    5mm
  • Height
    12.5mm