  • SSM-105-S-DV-010
SSM-105-S-DV-010
advertisement
Manufacturer No:
SSM-105-S-DV-010
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-SSM-105-S-DV-010
Package:
Datasheet:
Description:
2 Rows Receptacle, Pass Through Solder Phosphor Bronze Surface Mount Bulk Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 10 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
SSM-105-S-DV-010
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SSM
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle, Pass Through
  • Number of Positions
    10
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    405VAC 572VDC
  • Additional Feature
    POLARIZED
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    5.2A per Contact
  • Total Number of Contacts
    10
  • Insulation Height
    0.290 7.37mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    9
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)