  • SST25PF080B-80-4C-QAE-T
SST25PF080B-80-4C-QAE-T
advertisement
Manufacturer No:
SST25PF080B-80-4C-QAE-T
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-SST25PF080B-80-4C-QAE-T
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Description:
SST25 Memory IC SST25 Series SST25PF080B 6mm mm
Step5Bar-code shipping tag
SST25PF080B-80-4C-QAE-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-WDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    10.886217mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SST25
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    SST25PF080B
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Interface
    SPI, Serial
  • Memory Size
    8Mb 1M x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Max Supply Current
    12mA
  • Clock Frequency
    80MHz
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    SPI
  • Data Bus Width
    8b
  • Memory Width
    1
  • Write Cycle Time - Word, Page
    10μs
  • Screening Level
    TS 16949
  • Programming Voltage
    3V
  • Length
    6mm