  • SST25VF040B-80-4I-SAE
SST25VF040B-80-4I-SAE
advertisement
Manufacturer No:
SST25VF040B-80-4I-SAE
HK JDW NO:
536-SST25VF040B-80-4I-SAE
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
SST25 8 Pin Memory IC SST25 Series SST25VF040B 4 Mb kb 4.9mm mm 20mA mA 8b b
Quantity:
In Stock : 12132
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SST25VF040B-80-4I-SAE
    Select All
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    SPI, Serial
  • Memory Size
    4Mb 512K x 8
  • Nominal Supply Current
    20mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    25mA
  • Clock Frequency
    80MHz
  • Access Time
    8 ns
    SPI
  • Data Bus Width
    8b
  • Organization
    4MX1
  • Memory Width
    1
  • Write Cycle Time - Word, Page
    10μs
  • Address Bus Width
    1b
  • Density
    4 Mb
  • Standby Current-Max
    0.00002A
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    8b
  • Programming Voltage
    2.7V
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Endurance
    100000 Write/Erase Cycles
  • Data Retention Time-Min
    100
  • Write Protection
    HARDWARE/SOFTWARE
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    540.001716mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Series
    SST25
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SST25VF040B
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V