  • SST25WF040BT-40I/NP
SST25WF040BT-40I/NP
advertisement
Manufacturer No:
SST25WF040BT-40I/NP
HK JDW NO:
536-SST25WF040BT-40I/NP
Package:
8-UFDFN Exposed Pad
Description:
SST25 Memory IC SST25 Series SST25WF040 4 Mb kb 3mm mm 4mA mA
Quantity:
In Stock : 3000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SST25WF040BT-40I/NP
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    8-UFDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    SST25
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~1.95V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SST25WF040
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.95V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.65V
  • Interface
    SPI, Serial
  • Memory Size
    4Mb 512K x 8
  • Nominal Supply Current
    4mA
  • Clock Frequency
    40MHz
    SPI
  • Organization
    4MX1
  • Memory Width
    1
  • Write Cycle Time - Word, Page
    1ms
  • Density
    4 Mb
  • Page Size
    256B
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Length
    3mm
  • Width
    2mm