  • SST26VF016-80-5C-S2AE
SST26VF016-80-5C-S2AE
advertisement
Manufacturer No:
SST26VF016-80-5C-S2AE
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-SST26VF016-80-5C-S2AE
Package:
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Description:
SST26 SQI® 8 Pin Memory IC SST26 SQI® Series SST26VF016 16 Mb kb 5.275mm mm
Step5Bar-code shipping tag
SST26VF016-80-5C-S2AE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Series
    SST26 SQI®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SST26VF016
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    SPI, Serial
  • Memory Size
    16Mb 2M x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Clock Frequency
    80MHz
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    SPI - Quad I/O
  • Data Bus Width
    8b
  • Organization
    16MX1
  • Memory Width
    1
  • Write Cycle Time - Word, Page
    1.5ms
  • Address Bus Width
    1b
  • Density
    16 Mb
  • Programming Voltage
    2.7V
  • Height Seated (Max)
    2.16mm
  • Length
    5.275mm