  • SST26VF064BT-104V/SO
SST26VF064BT-104V/SO
advertisement
Manufacturer No:
SST26VF064BT-104V/SO
HK JDW NO:
536-SST26VF064BT-104V/SO
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
SST26 SQI® Memory IC SST26 SQI® Series SST26VF064 64 Mb kb 10.3mm mm
Step5Bar-code shipping tag
SST26VF064BT-104V/SO
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SST26VF064
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    SPI, Serial
  • Memory Size
    64Mb 8M x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    104MHz
    SPI - Quad I/O
  • Organization
    64MX1
  • Memory Width
    1
  • Write Cycle Time - Word, Page
    1.5ms
  • Density
    64 Mb
  • Programming Voltage
    3V
  • Page Size
    256B
  • Length
    10.3mm
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm