  • SST26WF080B-104I/MF
SST26WF080B-104I/MF
advertisement
Manufacturer No:
SST26WF080B-104I/MF
HK JDW NO:
536-SST26WF080B-104I/MF
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Description:
SST26 SQI® Memory IC SST26 SQI® Series SST26WF080 8 Mb kb 6mm mm
Step5Bar-code shipping tag
SST26WF080B-104I/MF
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    8-WDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~1.95V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SST26WF080
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.95V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.65V
  • Interface
    SPI, Serial
  • Memory Size
    8Mb 1M x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    104MHz
    SPI - Quad I/O
  • Memory Width
    1
  • Write Cycle Time - Word, Page
    1.5ms
  • Density
    8 Mb
  • Screening Level
    TS 16949
  • Page Size
    256B
  • Length
    6mm
  • Width
    5mm