  • SSW-111-22-S-D-VS-TR
SSW-111-22-S-D-VS-TR
advertisement
Manufacturer No:
SSW-111-22-S-D-VS-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-SSW-111-22-S-D-VS-TR
Package:
Datasheet:
Description:
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tape & Reel (TR) Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 22 Positions Forked
Step5Bar-code shipping tag
SSW-111-22-S-D-VS-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SSW
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    22
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Forked
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    5.7A per Contact
  • Total Number of Contacts
    22
  • Insulation Height
    0.335 8.51mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • UL Flammability Code
    94V-0