  • ST1W008S4AR1500
ST1W008S4AR1500
advertisement
Manufacturer No:
ST1W008S4AR1500
Manufacturer:
JAE Electronics
HK JDW NO:
398-ST1W008S4AR1500
Package:
Datasheet:
ST1W008S4AR1500
Description:
microSD memory card connector; 8 contacts; hinge type; soldering (SMT)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ST1W008S4AR1500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Mounting Feature
    Normal, Standard - Top
  • Housing Material
    Resin
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    ST1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Connector Type
    Connector and Ejector
  • Number of Positions
    8
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    10V
  • Pitch
    1.1mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Card Type
    Secure Digital - microSD™
  • Insertion, Removal Method
    Hinged Lid
  • Height
    2mm
  • Contact Finish Thickness
    19.7μin 0.50μm
  • Height Above Board
    0.079 2.00mm