  • ST201C146MAJ03
ST201C146MAJ03
advertisement
Manufacturer No:
ST201C146MAJ03
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-ST201C146MAJ03
Package:
Stacked SMD, 6 J-Lead
Datasheet:
Description:
TurboCap™ 14μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.325Lx0.300W 8.26mmx7.62mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Stacked) Surface Mount, MLCC Stacked SMD, 6 J-Lead
Quantity:
In Stock : 39
Step5Bar-code shipping tag
ST201C146MAJ03
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    42 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    Stacked SMD, 6 J-Lead
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    6
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TurboCap™
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.325Lx0.300W 8.26mmx7.62mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Low ESL (Stacked)
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
  • Capacitance
    14μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Reference Standard
    MIL-STD-202
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    3730
  • Lead Style
    J-Lead
  • Height
    5.59mm
  • Length
    9.5mm
  • Thickness (Max)
    0.220 5.59mm
  • Thickness
    5.588mm