  • ST203C227MAN10
ST203C227MAN10
advertisement
Manufacturer No:
ST203C227MAN10
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-ST203C227MAN10
Package:
Datasheet:
Description:
ST(STRAIGHT) 220μF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
ST203C227MAN10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ST(STRAIGHT)
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    220μF
  • Reference Standard
    MIL-STD-202
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Height
    5.59mm
  • Length
    26.04mm
  • Width
    7.62mm