  • ST205C107MAN10
ST205C107MAN10
advertisement
Manufacturer No:
ST205C107MAN10
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-ST205C107MAN10
Package:
Stacked DIP, 20 Lead
Datasheet:
Description:
TurboCap™ 100μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 1.025Lx0.300W 26.04mmx7.62mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Stacked) Through Hole Stacked DIP, 20 Lead
Quantity:
In Stock : 11
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ST205C107MAN10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Stacked DIP, 20 Lead
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TurboCap™
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    1.025Lx0.300W 26.04mmx7.62mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Low ESL (Stacked)
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    7.62mm
  • Lead Pitch
    6.35mm
  • Lead Spacing
    0.220 5.59mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    2.54 mm
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    5.59mm
  • Height Seated (Max)
    0.220 5.59mm
  • Length
    27.3mm