  • ST40X-10S-CV(80)
ST40X-10S-CV(80)
advertisement
Manufacturer No:
ST40X-10S-CV(80)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-ST40X-10S-CV(80)
Package:
Datasheet:
ST40X-10S-CV(80)
Description:
CONN PLUG 10POS SOLDER GOLD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ST40X-10S-CV(80)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • Series
    ST
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Shielded
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Plug
  • Number of Positions
    10
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Female
  • Subcategory
    Telecom and Datacom Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Non-Gender Specific
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    10
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    25.5mm
  • Current Rating
    500mA
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.276 inch
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Empty Shell
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Resistance
    60mOhm
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    100V
  • Max Current Rating
    500mA
  • Polarization Key
    POLARIZED KEY
  • Dielectric Withstanding Voltage
    350VAC V
  • Cable Termination
    Solder
  • Insertion Force-Max
    2.9468 N
  • Wire Type
    Discrete
  • Length
    18mm