  • ST5TW104
ST5TW104
advertisement
Manufacturer No:
ST5TW104
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-ST5TW104
Package:
Datasheet:
ST5TW104
Step5Bar-code shipping tag
ST5TW104
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to ST5TW104 .
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Weight
    350mg
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ST5
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.236 x 0.169 Face x 0.266 H 6.00mmx4.30mmx6.75mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Gull Wing
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Technology
    CARBON COMPOSITION
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.2W
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    200V
  • Size Code
    2724
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    14
  • Height
    6.7564mm