  • ST62T03CN6
ST62T03CN6
advertisement
Manufacturer No:
ST62T03CN6
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-ST62T03CN6
Package:
SSOP
Datasheet:
Description:
Microcontroller 5V SSOP
Quantity:
In Stock : 11339
Step5Bar-code shipping tag
ST62T03CN6
  • Package / Case
    SSOP
  • Surface Mount
    YES
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 3V MINIMUM SUPPLY
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    16
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.6V
  • Memory Size
    1kB
  • Power Dissipation-Max
    500mW
  • Number of I/O
    9
  • RAM Size
    64B
  • Memory Type
    EPROM
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Supply Current-Max
    4.8mA
  • Bit Size
    8
  • Frequency (Max)
    8MHz
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
    NO
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    1
  • CPU Family
    ST6200
  • Number of Programmable I/O
    9
  • RAM (bytes)
    64
  • ROM Programmability
    OTPROM
  • Length
    6.2mm
  • Height Seated (Max)
    2mm