  • ST62T20CM6
ST62T20CM6
advertisement
Manufacturer No:
ST62T20CM6
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-ST62T20CM6
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
ST62T20CM6
Description:
4KB 4K x 8 OTP 8-Bit Microcontroller ST6 Series ST62T 20 Pin 8MHz 5V 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Step5Bar-code shipping tag
ST62T20CM6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    ST6
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 3V MINIMUM SUPPLY
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    HCMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    8MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ST62T
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    15
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Memory Size
    4kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    12
  • RAM Size
    64 x 8
  • Memory Type
    EPROM, OTP
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    LVD, POR, WDT
  • Program Memory Type
    OTP
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    4KB 4K x 8
  • Supply Current-Max
    3.5mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x8b
  • Access Time
    8 μs
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    1
  • ROM (words)
    4096
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Number of ADC Channels
  • Height Seated (Max)
    2.65mm