  • ST715PU33R
ST715PU33R
advertisement
Manufacturer No:
ST715PU33R
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-ST715PU33R
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
ST715PU33R
Description:
Fixed 0.65mm ST715 PMIC 8 8-VDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 4975
Step5Bar-code shipping tag
ST715PU33R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    ST715
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    6.5μA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    24V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    85mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    5W
  • Quiescent Current
    5.5μA
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    3.8V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    1V @ 85mA
  • PSRR
    57dB ~ 38dB (100kHz ~ 1kHz)
  • Dropout Voltage
    500mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.5V
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm