  • ST7540TR
ST7540TR
advertisement
Manufacturer No:
ST7540TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-ST7540TR
Package:
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
ST7540TR
Description:
28 Terminations 28 Pin ST7540 Receivers 1/1 Drivers/Receivers 1 Functions
Quantity:
In Stock : 20155
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ST7540TR
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to ST7540TR .
    Select All
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    ST7540
  • Pin Count
    28
  • Power Supplies
    59V
  • Nominal Supply Current
    54mA
  • Data Rate
    4.8 kbps
  • Number of Drivers/Receivers
    1/1
  • Duplex
    Half
  • Length
    9.7mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    4.4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • Type
    Transceiver
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Subcategory
    Modems
  • Technology
    BCDMOS
  • Voltage - Supply
    5V~9V