  • STB100NF03L-03-1
STB100NF03L-03-1
advertisement
Manufacturer No:
STB100NF03L-03-1
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STB100NF03L-03-1
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet:
STB100NF03L-03-1
Description:
MOSFET N-Ch 30 Volt 100 Amp
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STB100NF03L-03-1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    STripFET™ III
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    LOGIC LEVEL COMPATIBLE
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STB100N
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    300W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    300W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    35 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    3.2m Ω @ 50A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    6200pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    100A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    88nC @ 5V
  • Rise Time
    315ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±16V
  • Fall Time (Typ)
    95 ns
  • Turn-Off Delay Time
    115 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    100A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    16V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0045Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    30V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    400A