  • STB60NF06T4
STB60NF06T4
advertisement
Manufacturer No:
STB60NF06T4
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STB60NF06T4
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
STB60NF06T4
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 16m Ω @ 30A, 10V ±20V 1810pF @ 25V 66nC @ 10V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 10260
Step5Bar-code shipping tag
STB60NF06T4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    STripFET™ II
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    16mOhm
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Current Rating
    60A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    STB60N
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    110W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    110W
  • Turn On Delay Time
    16 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    16m Ω @ 30A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1810pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    60A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    66nC @ 10V
  • Rise Time
    108ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    20 ns
  • Turn-Off Delay Time
    43 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    60A
  • Threshold Voltage
    3V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    60V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    240A
  • Dual Supply Voltage
    60V
  • Nominal Vgs
    3 V