  • STD105N10F7AG
STD105N10F7AG
advertisement
Manufacturer No:
STD105N10F7AG
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STD105N10F7AG
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
STD105N10F7AG
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Cut Tape (CT) 8m Ω @ 40A, 10V ±20V 4369pF @ 50V 61nC @ 10V 100V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 1180
Step5Bar-code shipping tag
STD105N10F7AG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, STripFET™ F7
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STD10
  • Configuration
    Single
  • Power Dissipation-Max
    120W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    8m Ω @ 40A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4369pF @ 50V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    80A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    61nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    100V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    80A