  • STD10PF06-1
STD10PF06-1
advertisement
Manufacturer No:
STD10PF06-1
HK JDW NO:
761-STD10PF06-1
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet:
STD10PF06-1
Description:
MOSFET (Metal Oxide) P-Channel Tube 200m Ω @ 5A, 10V ±20V 850pF @ 25V 21nC @ 10V 60V TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Quantity:
In Stock : 3128
Step5Bar-code shipping tag
STD10PF06-1
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    STripFET™ II
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    200mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Transistors
  • Voltage - Rated DC
    -60V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    -10A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    STD10
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    40W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    40W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    20 ns
  • FET Type
    P-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    200m Ω @ 5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    850pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    10A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    21nC @ 10V
  • Rise Time
    40ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    60V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    10 ns
  • Turn-Off Delay Time
    40 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    10A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    40A
  • Height
    6.2mm
  • Length
    6.6mm
  • Width
    2.4mm