  • STD25NF10T4
STD25NF10T4
advertisement
Manufacturer No:
STD25NF10T4
HK JDW NO:
761-STD25NF10T4
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 38m Ω @ 12.5A, 10V ±20V 1550pF @ 25V 55nC @ 10V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 8938
Step5Bar-code shipping tag
STD25NF10T4
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    STripFET™ II
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    38mOhm
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Current Rating
    25A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    STD25N
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    100W Tc
  • Element Configuration
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    100W
  • Turn On Delay Time
    17 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    38m Ω @ 12.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1550pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    25A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    55nC @ 10V
  • Rise Time
    60ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    15 ns
  • Turn-Off Delay Time
    60 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    12.5A
  • Threshold Voltage
    2V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    100V
  • Dual Supply Voltage
    100V
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    480 mJ
  • Max Junction Temperature (Tj)
    175°C
  • Nominal Vgs
    3 V
  • Height
    2.63mm
  • Length
    6.6mm
  • Width
    6.2mm