  • STF23NM50N
STF23NM50N
advertisement
Manufacturer No:
STF23NM50N
HK JDW NO:
761-STF23NM50N
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
STF23NM50N
Purchasing and Inquiry
STF23NM50N Description
STF23NM50N Features
  • 100% avalanche tested
  • Low input capacitance and gate charge
  • Low gate input resistance
STF23NM50N Applications
  • Switching applications
Step5Bar-code shipping tag
STF23NM50N
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Series
    MDmesh™ II
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    EAR99
  • Resistance
    190MOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Base Part Number
    STF23
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    30W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    30W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Turn On Delay Time
    6.6 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    190m Ω @ 8.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1330pF @ 50V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    17A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    45nC @ 10V
  • Rise Time
    19ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±25V
  • Fall Time (Typ)
    29 ns
  • Turn-Off Delay Time
    71 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    17A
  • Threshold Voltage
    3V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    25V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    500V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    68A
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    254 mJ
  • Height
    16.4mm
  • Length
    10.4mm
  • Width
    4.6mm