  • STFH10N60M6
STFH10N60M6
advertisement
Manufacturer No:
STFH10N60M6
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STFH10N60M6
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
STFH10N60M6
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel 600m Ω @ 3.2A, 10V ±25V 338pF @ 100V 8.8nC @ 10V 600V TO-220-3 Full Pack
Quantity:
In Stock : 5788
Step5Bar-code shipping tag
STFH10N60M6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    338pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    6.4A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    8.8nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±25V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    MDmesh™ M6
  • Part Status
    Active
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Power Dissipation-Max
    20W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    600m Ω @ 3.2A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.75V @ 250μA