  • STGD14NC60KT4
STGD14NC60KT4
advertisement
Manufacturer No:
STGD14NC60KT4
HK JDW NO:
761-STGD14NC60KT4
Datasheet:
STGD14NC60KT4
Description:
IGBT 600V 25A 80W DPAK
Step5Bar-code shipping tag
STGD14NC60KT4
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PowerMESH™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Max Power Dissipation
    80W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    14A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    STGD14
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Input Type
    Standard
  • Turn On Delay Time
    22.5 ns
  • Power - Max
    80W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Turn-Off Delay Time
    116 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    25A
  • Continuous Drain Current (ID)
    14A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Max Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    31.5 ns
  • Test Condition
    390V, 7A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.5V @ 15V, 7A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    340 ns
  • Gate Charge
    34.4nC
  • Td (on/off) @ 25°C
    22.5ns/116ns
  • Switching Energy
    82μJ (on), 155μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6.5V